Liga 2: Echipa ideală a sezonului de toamnă și … hai la joc!

Am întârziat cu „11-le” ideal al sezonului de toamnă din Liga a 2-a, dar profităm de reluarea „balului” și vi-l aducem împreună cu câteva „pronosticuri”  asupra celor 17 etape rămase de disputat.

Pentru formația ideală a eșalonului secund am ținut cont și de regula U19, cu doi astfel de jucători în echipă, dar am alcătuit și un al doilea „11”, cel al rezervelor.

  • Echipă ideală L2, în sezonul de toamnă
  • Iacob Florin (UTA Arad), Tomozei Marius (UTA Arad), Ioan Mera (ASU Poli), Facundo Mallo (Rapid), Valentin Ticu (Petrolul Ploiesti) – U19, Romario Moise (UTA Arad), Cosmin Tucaliuc (Gloria Buzău) – U19, Ciprian Rus (UTA Arad) – 12 goluri, Valentin Munteanu (Gloria Buzau) – 9 goluri, Catalin Hlistei (Rapid Bucuresti) – 8 goluri, Albert Voinea (Ripensia Timisoara ) – 13 goluri.
  • Rezerve: Flavius Croitoru (CS Mioveni) – Stefan Barboianu (Petrolul Ploiesti), Ilie Florin (UTA Arad), Dean Beta (CS Mioveni), Bogdan Stancu (UTA Arad), Victor Dican (U Cluj) – U19, Silviu Pana (Turris Turnu-Magurele), Andrei Hergheligiu (CS Mioveni), Antonio Sefer (Rapid) – U19, Valentin Cosereanu (CS Mioveni), Valentin Buhacianu (UTA Arad).

Mulți jucători de la echipele de pe podium

O primă echipă cu 4 jucători de la liderul UTA, câte 2 de la Rapid și Gloria Buzău, respectiv câte unul de la ASU Politehnica, Petrolul și Ripensia. Plus o a doua cu 4 jucători ai Mioveniului, 3 de la UTA și câte unul de la Petrolul, U Cluj, Turris Turnu-Măgurele și Rapid.

Practic, un lot dominat de trupele de pe podium (UTA, Mioveni și Rapid), în care și-au făcut însă loc fotbaliști de la echipe care pot emite încă pretenții (Petrolul, Turris, Politehnica), dar și de la altele, de jumătatea clasamentului sau chiar „mai jos” (Gloria, Ripensia, U Cluj).

Se joacă!

Trecem peste prima parte și ne îndreptăm ochii către „iureșul” primăverii 2020, una la finalul căreia, la fel ca în ultimii ani, două echipe vor promova direct, iar o a treia va ajunge la dificilul baraj de promovare/retrogradare.

Prima șansă o are UTA (41 puncte) colegului și prietenului Gyuszi Balint, cu avantajul poziției de lider din care pleacă, al punctelor deja strânse, al fanilor și al dorinței acumulate după ani la rând în care Aradul a fost „în spatele liniei”. Dar și cu dezavantajul presiunii pe care o are orice echipă de pe primul loc și chiar al situației mai sus amintite, frustrarea sezoanelor în care „Campioana Provinciei” a „fost acolo” (chiar și la baraj, în 2016), dar a rămas în Liga a 2-a.

Mioveniul (37) a fost mai mereu o trupă solidă pentru acest nivel, iar jocul din toamnă o indică a avea șansa ei la promovare.

Va avea însă un adversar foarte „greu” în Rapidul (35) care se anunță a veni puternic din urmă, cu tradiția, suporterii și mai ales cu forța și organizarea unui club mare, recăpătate parcă în ultima vreme.

Cinci echipe „vin” în urma podiumului în clasamentul la zi, FC Argeș (33), Turris (32), Politehnica (31), Metaloglobus (31), Petrolul (31). Cu șanse reale la primele trei locuri, probabil Argeșul, Turnu-Măgurele și Ploieștiul.

Personal, subiectiv sau nu neapărat 🙂 , văd UTA și Rapidul promovate direct, iar pe Mioveni, Turris și Petrolul în luptă pentru poziția de baraj.

Farul Constanța (29) și Gloria Buzău (28) sunt „plutonul” subțire ar echipelor de mijlocul clasamentului, care nu par a avea vreun fel de emoții și care, mai degrabă, construiesc pentru 2020-2021.

În fine, Dunărea Călărași (27), Viitorul Pandurii Târgu Jiu (27), Universitatea Cluj (25), Ripensia Timișoara (24), FK Csikszereda (22), Concordia Chiajna (21) și CSM Reșița (18) se luptă pentru a evita cele două locuri retrogradabile rămase disponibile, lângă cele deja cele acontate de Daco Getica București, Pandurii Târgu Jiu și Sportul Snagov.

  • Remarcăm o Ligă a 2-a a ultimelor sezoane, cele de când se joacă într-o singură serie, mult superioară ca joc și imagine celei cu două serii, cu aspectul că, în contextul în care încă se găsesc echipe care să se retragă, poate ar fi utilă reducerea numărului de echipe la 18.

În continuare, o listă a jucătorilor transferați de formațiile eșalonului secund, realizată de echipa frf.ro, dar și clasamentul de la care se pleacă în această primăvară ce se anunță încinsă, plus programul primei etape.

  • UTA Arad: Jebari (Csikszereda), Rrumbullaku (FC Kükesi), R. Crişan (AFC Astra, împrumut)
  • CS Mioveni: Hreniuc (Universitatea Craiova, împrumut)
  • Rapid: Val. Alexandru (SCM Gloria Buzău), Ad. Neacşu (Sportul Snagov), Copaci (AFC Astra), Finica (Torino FC)
  • Campionii FC Argeş: Rasoveanu (Pandurii Lignitul), Mirică (Sportul Snagov), Deslandes (Wolverhampton Wanderers)
  • Turris-Oltul: Serediuc (liber), Nwabueze (Flacăra Horezu), Cioinac (FC Petrolul Ploieşti), Dr. Petrişor (SC Dinamo 1948, împrumut), Alb. Voinea (Ripensia), Vîlsan (Sport Team, împrumut)
  • ASU Poli: Şofran (ACS Electrica 1929, împrumut), Săulescu (CSM Reşiţa), Al. D. Pop (Viitorul Pandurii), Al. Munteanu (FC Petrolul Ploieşti), D. Codrea (ACS Poli, împrumut)
  • Metaloglobus: Radu Gab. Zamfir (FCSB, împrumut), Găvîrliţă (AFC Astra, împrumut)
  • Petrolul Ploieşti: Roige (GIF Sundvall), Pierce (AFC Botoşani), Niţescu (Petrosport), Vajushi (Teuta Durres), Răuţă (Academica Clinceni), Ekollo (AFC Astra, împrumut)
  • Farul Constanţa: Laur. Ardelean (FC FCSB, împrumut), Hüseyin (1922 Konyaspor), Cărăruş (Härnösands FF), M. Leca (FC Viitorul, împrumut), Măd. Martin (Progresul 2005)
  • Gloria Buzău: Iul. Roşu, Ad. Stoica (ambii Sportul Snagov), C. Toma (Ripensia), Chica Roşă (AFC Botoşani, împrumut), Savin (Turris-Oltul), C. Tudose, Cr. Andrei (ambii FCSB, împrumut), Stăiculescu (FC Voluntari), Bg. Gavrilă (FC Petrolul Ploieşti)
  • Viitorul Pandurii: Core, G. Paraschiv, Luduşan, Mitrică (toţi Luceafărul Oradea)
  • U Cluj: Bg. Barbu (Natandi, împrumut), Mailat, And. Mureşan, Horj (toţi CFR Cluj, împrumut), Neciu (FC Viitorul, împrumut), Penescu (AFC Botoşani, împrumut), Căt. Ştefănescu (FC Petrolul Ploieşti), N. Tudor (FC Voluntari), M. Coman (CSM Reşiţa, revenire)
  • Ripensia: H. Moldovan (Sepsi), C. Sîrbu (CSC Sânmartin), A. Macriţchii, V. Macriţchii (ambii FC Dinamo-Auto), Urvanţev (Sheriff Tiraspol)
  • Csikszereda: Intzidis (PS Kalamata), Schieb (ASU Poli), Pál, Solymosy (ambii AFC Od. Secuiesc, revenire), Hamed (Sepsi, împrumut), Marrone (Dunărea Călăraşi)
  • CSM Reşiţa: Astafei (Viitorul Pandurii), L. Buş (Academica Clinceni), Calu (SCM Gloria Buzău, împrumut), Dodoi (Fotbal Club Rapid, împrumut), R. Ispas (CFR 1907 Cluj, împrumut), Laur. Rus (Sănătatea Cluj), Ţegle (Universitatea Craiova, împrumut), Fl. Dobre (Dan Chilom, împrumut), Cobrea (Poli Iaşi), Luboya (ACSM Ceahlăul), Erichot (ÍBV Vestmannaeyjar), Dudea (SC Dinamo 1948, împrumut)
  • Concordia Chiajna: D. Mihalcea (Dacia Unirea Brăila), Borţa (Universitatea Craiova, împrumut), Cucu (Dunărea Călăraşi), Bg. Vişan (Pandurii Lignitul)

Clasament

  1. UTA Arad 41
  2. CS Mioveni 37
  3. FC Rapid 35
  4. Campionii FC Argeş 33
  5. Turris T. Măgurele 32
  6. ASU Politehnica 31
  7. Metaloglobus 31
  8. Petrolul Ploieşti 31
  9. Farul Constanţa 29
  10. SCM Gloria Buzău 28
  11. Dunărea Călăraşi 27
  12. Viitorul Pandurii 27
  13. Universitatea Cluj 25
  14. Ripensia Timişoara 24
  15. FK Csikszereda 22
  16. Concordia Chiajna 21
  17. CSM Reşiţa 18
  18. Sportul Snagov 9
  19. Pandurii Târgu Jiu 8

Etapa 22

  • Vineri, 21 Februarie
  • Universitatea Cluj – Campionii FC Argeş 20:00
  • Sâmbătă, 22 Februarie
  • Farul Constanţa – Concordia Chiajna 11:00
  • CS Mioveni – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 11:00
  • Sportul Snagov – SCM Gloria Buzău 11:00
  • Ripensia Timişoara – Metaloglobus 11:00
  • Petrolul Ploieşti – Dunărea Călăraşi 12:00
  • Pandurii Târgu Jiu – CSM Reşiţa 17:00
  • ASU Politehnica Timişoara stă.        
  • Luni, 24 Februarie
  • FK Csikszereda – UTA Arad 17:30
  • Marţi, 25 Februarie
  • Rapid – Turris Oltul Turnu Măgurele 19:00

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s